interiér

10 DŮVODŮ, PROČ OSLOVIT BYTOVÉHO DESIGNÉRA

Ačkoliv už o tomto tématu bylo hodně napsáno a namluveno, tak jsem se mu rozhodla věnovat hned v prvním článku mého blogu. Stále totiž ve svém okolí slýchám řeči typu “designér (případně architekt) je zbytečný luxus a nadstandard”, “designér je jen pro bohaté a my si ho nemůžeme dovolit”, a nebo “co je na tom těžkého, vezmu čtverečkovaný papír a namaluji si to sám”. Jestli je vám to povědomé, čtěte dál.

Na úvod si dáme trochu teorie: interiérový design řeší celkové uspořádání prostoru, který by měl nést určitý koncept a měl by odpovídat životnímu stylu jeho uživatele a jeho potřebám. Cílem interiérového designéra není zařizování drahým a luxusním nábytkem a materiály, ale hledání určité rovnováhy mezi přáními a potřebami klienta, možnostmi daného prostoru a rozpočtem.

Interiérový designér vám poradí s dispozičními změnami, pomůže vybrat vhodné podlahy, obklady, vestavné nebo atypické prvky na míru, nábytek, stínící techniku, barvy a materiály. Navrhne vhodné osvětlení a ozvučení každé místnosti, které napomůže k vytvoření různých atmosfér během dne (práce, odpočinek ap.). Designér vám poradí při řešení různých technických problémů a komplikací, nebo alespoň bude vědět, na jakého odborníka se obrátit. Celý návrh by měl završit a podtrhnout výběrem vhodných doplňků, případně uměleckých děl.

Přesto stále přemýšlíte, jestli k řešení vašeho interiéru designéra přizvat? Češi jsou jak známo národem kutilů a mnoho lidí se zdráhá přivést si domů někoho cizího, aby mu říkal, jak má bydlet. Sami přece nejlíp vědí, jak chtějí bydlet a v čem se cítí dobře. Navíc to nebude zadarmo. Zde vám přináším 10 důvodů, proč se vám tato volba může vyplatit:

  1. Bytový designér nebo architekt vám může pomoci ještě před samotným pořízením bydlení. Poradí vám s dispozicemi, se zařiditelností prostoru a třeba i s vhodnou orientací místností ke světovým stranám.
  2. Při prvním setkání vás důkladně vyzpovídá. Není to proto, že by byl zvědavý, ale potřebuje vás před započetím navrhování dobře poznat, aby vám mohl navrhnout to nejlepší řešení na míru vašim přáním a potřebám.
  3. Budou to vyhozené peníze? Bytový designér vám naopak může dost peněz ušetřit. Ví, kde může sáhnout po levnějším kusu nábytku a kde se naopak šetřit nevyplatí. Takový interiér vám pak bude léta sloužit, bez nutnosti jeho obměny. Díky designérovi můžete navíc využít slev některých dodavatelů, na které byste jako jednotlivec nedosáhli.
  4. Bytový designér zná ergonomii prostorů v bytě. Poradí vám třeba, kolik prostoru je potřeba zachovat kolem jídelního stolu tak, aby se nemuseli uhýbat všichni, když chce jeden vstát, nebo třeba jaká výška kuchyňské linky bude pro vás vhodná, abyste se zbytečně nemuseli ohýbat. Díky tomu nebudete později litovat, že vás tohle řešení nenapadlo dřív a vyhnete se dodatečným změnám a předělávkám a tím se vracíme zpět k bodu 3.
  5. Bytový designér vidí váš interiér “novýma očima”, vnese do něj svou kreativitu a nové nápady a zároveň vás upozorní na souvislosti, které můžete sami snadno opomenout.
  6. Designér by vás neměl za každou cenu tlačit do toho, abyste se zbavili svých oblíbených kousků nábytku a nahradili je novými. Naopak by se měl snažit cenné kusy do nového interiéru vhodně zakomponovat.
  7. Nemusíte mít na účtu statisíce, abyste si mohli služby designéra a následnou realizaci dovolit! Dobrý designér si dokáže poradit i s omezeným rozpočtem.
  8. Doporučí vám své osvědčené dodavatele a šikovné řemeslníky. Během realizace návrhu bude sledovat návaznost prací, čerpání vašeho rozpočtu a dodržování časového harmonogramu.
  9. Ušetří vám spoustu času a nervů. Celý projekt naplánuje, oběhá za vás všechny obchody, showroomy a dodavatele, dohlédne na realizaci a bude za vás řešit případné komplikace a problémy.
  10. Troufám si tvrdit, že naprostá většina bytových designérů si tuto profesi vybrala sama na základě svých preferencí a vykonávají ji rádi a s chutí. Spokojený zákazník je pro ně příslibem dobré reference a oni udělají všechno pro to, aby si ji od vás zasloužili!
Tak co, ještě váháte? Přeji vám šťastnou ruku při výběru toho vašeho!