interiér

PŮSOBÍ DOMOV NA NAŠE ZDRAVÍ?

Napadlo vás někdy, jak může domov působit na naše zdraví, jaký má dopad na to, jak se cítíme během dne a kolik máme energie? Problémy se zdravím a únavou přičítáme častěji nedostatku pohybu, nevyvážené stravě ap. Významný vliv ale může mít i vnitřní prostředí budov, ve kterém koneckonců trávíme 90% veškerého času.

Ptáte se, co můžete pro zdravý domov udělat? Zamyslete se především nad vašimi každodenními zvyky a rozhodnutími:

  1. zajistěte si dobré podmínky pro spaní – kvalitní spánek se velkou měrou podílí na vašem zdraví a množství energie. V ložnici udržujte asi o 2°C nižší teplotu, než v ostatních pokojích a před ulehnutím ke spánku důkladně vyvětrejte.
  2. pusťte dovnitř čerstvý vzduch… – pokud doma příliš nevětráte, přicházíte o spoustu energie a koledujete si o dýchací potíže a alergie. Nedostatečné větrání totiž zároveň vede k vysoké vlhkosti vzduchu a tím podporuje vznik plísní a množení bakterií. Od větrání nás bohužel často odradí venkovní podmínky, jako třeba zima, horko a hluk.
  3. … a dostatek denního světla – to je stará známá věc, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Denní světlo výrazně zlepšuje náladu a produktivitu a doslova vás nadopuje energií. Tématu, jak dostat do interiéru více světla, se budeme věnovat v některém z dalších článků.

Tip: Pro simulaci denního osvětlení místností v budově nabízí společnost Velux na svých stránkách zdarma ke stažení program Daylight Visualizer.

  1. pozor na vlhkost – kromě nedostatečného větrání, jak už jsem se zmínila výše, přispívá ke zvýšené vlhkosti vzduchu v domácnosti hlavně vaření, sprchování a úklid. Běžná rodina vyprodukuje do vzduchu kolem 10 litrů vody denně. Přebytečnou vlhkost poznáte podle orosených oken.   
  2. usilujte o příjemnou vnitřní teplotu (přibližně 20-24°C) – lidé ale bohužel v zimě často upřednostní nižší výdaje za energie.

Nepříliš potěšující zajímavostí je, že dle průzkumu je většina Evropanů spíše nespokojená se svým domovem. Kromě výše uvedených faktorů ke spokojenosti přispívá stupeň renovace zařízení domova, jeho velikost, náklady na energie a vztahy se sousedy.

Naopak dobrou zprávou je, že cestu ke zdravému domovu a související spokojenosti vám může výrazně usnadnit architekt nebo designér. Třeba pomocí správné orientace místností ke světovým stranám, velikostí a umístěním okenních otvorů, díky moderním technologiím, ale i dodatečnými úpravami prostoru. Jediné, s čím vám asi nepomůže, je napravování vztahů se sousedy 🙂

Teď na jaře, kdy spousta lidí trpí jarní únavou, se přísun nové energie víc než hodí! Otevřete tedy okna dokořán a pusťte dovnitř čerstvý jarní vzduch a první sluneční paprsky. Navíc od teď už víte, že tím prospíváte svému zdraví.