interiér

JAK VYZRÁT NA DLOUHOU A ÚZKOU CHODBU

Lámete si hlavu, stejně jako teď já, jak v bytě naložit s dlouhou a úzkou chodbou? Obecně bychom se měli snažit při návrhu dispozice tyto těžce využitelné komunikační uzly minimalizovat, co když to ale tak úplně nejde?

Chodba je především komunikační koridor, ale při dnešní ceně za m2 bytu by byla škoda nevyužít její potenciál. Úzkou dlouhou chodbu se snažte oživit, narušte její jednotvárnost a zaujměte. Níže vám nabízím 7 tipů, jak na to:

  1. v první řadě se pokusíme chodbu opticky nafouknout. Dlouhé protilehlé stěny vymalujte světlou barvou, krátké protilehlé stěny pak odstínem tmavším. Místnost se tak opticky rozšíří a nebude se vám zdát tak dlouhá.
  2. určitě nechcete, aby vaše chodba vytvářela dojem temného tunelu, proto zajistěte dostatek světla, ideálně pomocí několika svítidel. Zvlášť důležitý je tento bod, pokud není chodba prosvětlená denním světlem. Jestliže to objekt stavebně umožňuje, může zajímavou variantou být třeba světlík nebo světlovod.
  3. při zařizování chodby vybírejte spíš subtilnější nábytek s menší hloubkou a zároveň dejte pozor na zachování minimální průchozí šířky – alespoň 90 cm. Obecně platí, že by se zde bez problémů měli vyhnout dva lidi.
  4. vytvořte z vaší chodby soukromou galerii! Ať už máte zajímavou sbírku obrazů, rodinných fotek, nebo třeba výtvorů vašich dětí, nechte ji vyniknout na chodbě.

  1. hezkého efektu můžete dosáhnout použitím kontrastních barev pro stěnu a dveře v ní umístěné. Dveře díky kontrastu vystoupí a “rozbijí” délku stěny.
  2. zaujměte už při vstupu do chodby vytvořením zajímavého průhledu – na konci chodby může být umístěn třeba stolek, váza, obraz…
  3. umístěte na chodbu knihovnu! Máte také nyní knihy uložené jak v obýváku, v ložnici, v pracovně, tak i v dětském pokoji? A co je přesunout na chodbu a vytvořit zde společnou knihovnu pro celý byt a všechny členy domácnosti? Inspiraci najdete v galerii.

Pozor:

– umístěním velkého zrcadla na čelní stěnu chodby její délku ještě znásobíte.

 

– při zařizování dlouhé chodby se vyhněte podélným horizontálním liniím, které by chodbu opticky ještě více protáhly (dlouhé úzké běhouny, podélný vzor na podlaze, dlouhé police ap.).

  • Dveře díky kontrastní barvě vystoupí a “rozbijí” délku stěny. Namísto bodovek bych zvolila přisazená svítidla, která by rozzářila tmavý strop.

  • Vytvořte si na chodbě soukromou galerii a průhled oživte třeba pomocí komody, lampy a menšího zrcadla.

  • Ukázka využití chodby jako knihovny. Pozor ale na horizontální linie - police chodbu ještě prodlouží, místnosti by prospělo přidání vertikálního členění knihovny.


Máte další nápady, jak s takovým prostorem naložit? Podělte se o ně s námi v komentářích.


Zdroje: My Scandinavian HomeGallerie BHomelistyDesignstiles, Bloglovin‘ (batixa)HomeDSGNHouzz